“UEFA Regions’ Cup”/ Shqipëria mund edhe Estoninë, kuqezinjtë e mbyllin të parët & kalojnë në raundin e ndërmjetëm - FSHF

“UEFA Regions’ Cup”/ Shqipëria mund edhe Estoninë, kuqezinjtë e mbyllin të parët & kalojnë në raundin e ndërmjetëm

Shqipëria e futbollit amator ka shkruar historinë në kompeticionin UEFA “Regions’ Cup” duke u kualifikuar në raundin e ndërmjetëm, ku tani do të përballen me Çekinë, Bosnje Hercegovinën dhe Skocinë.

Kuqezinjtë dominuan në raundin para-eliminator të UEFA “Regions’ Cup” teksa triumfuan edhe në ndeshjen e fundit ndaj Estonisë me rezultatin minimal 1-0. Golin e vetëm të Shqipërisë e shënoi Domeniko Kote.

Trajneri Ardian Haçi e nisi me këtë formacion titullar takimin ndaj Estonisë: Xhaferri (GK), Sokoli, Marindis, Imeraj, Pjetri, Alushi, Eshi, Kote, Bana, Loloci, Cibuku.

Sfida e zhvilluar në stadiumin “Elbasan Arena” ishte shumë e mirë për kuqezinjtë që edhe pse luajtën që nga minuta e 20-të me dhjetë lojtarë për shkak të daljes me të kuq të Marindis ja dolën mbanë të zhbllokonin rezultatin.

Në të 27-ën Domeniko Kote realozoi një gol shumë të bukur nga goditja e dënimit duke i dhënë avantazhin Shqipërisë. Pjesa e parë u mbyll 1-0.

Në fraksionin e dytë Shqipëria administroi rezultatin dhe në fund sfida u mbyll me fitoren e kuqezinjve.

Të gjitha takimet e raundit para-eliminator të grupit A u zhvilluan në Shqipëri nën organizimin e FSHF-së.

Në raundin e ndërmjetëm marrin pjesë 32 skuadra (30 që hyjnë direkt në këtë raund dhe dy fituesit e raundit para-eliminator). Shorti i hedhur në dhjetorin e viti 2023 ka përcaktuar edhe grupet e këtij raundit. Në total janë tetë grupe me nga katër skuadra, teksa Shqipëria është pozicionuar në Grupi 5 me Çekinë, Bosnje Hercegovinën dhe Skocinë.

Në rast se kuqezinjtë do ta mbyllin në vendin e parë do të sigurojnë pjesëmarrjen e parë historike në finalet e UEFA “Regions’ Cup”.

Rezultatet e raundit para-eliminator të grupit A në UEFA “Regions’ Cup”:

Armeni (Vayk) – Shqipëri                 0-4

Estoni (Saue JK) – Armeni (Vayk)   0-1

Shqipëri – Estoni (Saue JK)              1-0

Renditja:

Shqipëri                  6 pikë

Armeni (Vayk)       3 pikë

Estoni (Saue JK)   0 pikë