Talenti Shqiptar

Nga kalimi te Sampdoria tek idhulli Gjimshiti e Kombëtarja, Adi Kurti: U drodha nga emocionet me fanellën kuqezi

Shtatlartë, nuk ka shumë që i ka mbushur 16 vjeç, por asgjë nuk e ndal të ëndërrojë. Adi Kurti është pjesë e...
Më shumë

Refuzoi Belgjikën për Shqipërinë, Kevin Shkurti po jeton ëndrrën me fanellën kuqezi

Ai ka lindur në Belgjikë dhe ka hedhur hapat e para në fushat e futbollit në qytetin e Brukselit. Për Kevin...
Më shumë

“Goli është oksigjen për mua”, sulmuesi Rrok Toma rrëfen sakrificat e mëdha për futbollin

Ai spikati menjëherë në ndeshjet e fundit miqësore të Kombëtares U‑19, duke lënë shenjën me...
Më shumë

Në gjurmët e vëllait dhe yjeve të futbollit, Gjergji Kote, “truri” kuqezi i Internacional Tirana

Në familjen e tij me siguri flitet shumë për futboll. Ka shumë arsye, pasi i vëllai i tij, Kristi, është pjesë e...
Më shumë

Gjiganti që debutoi 15 vjeç si profesionist, Simon Simoni, portieri kuqezi që nuk “fluturon”

14 vjeç, 7 muaj e 9 ditë, kaq i janë dashur Simon Simonit për të shkelur në fushën e blertë si futbollist...
Më shumë

E krahasojnë me Messin. Qëndresa Krasniqi, mesfushorja kuqezi që e vogël stërvitej me ekipe djemsh

Qëndresa Krasniqi është një nga ato vajza që ia ka dalë. Karriera e saj flet vetë, pasi ka fituar shumë dhe...
Më shumë

Kur futbolli është dashuri me shikim të parë, rrëfimi i “gjelit” londinez, Renaldo Torraj

Londra shqiptarët i ka të shumtë, madje edhe ata që luajnë futboll. Një djalosh që i ka hedhur aty hapat e parë...
Më shumë

I rritur me Canën & Ibrën si shembuj, rrugëtimi i Indrit Tucit nga moshat te Lokomotiva Zagreb

Pasioni për futbollin është mjaft i madh në familjen e tyre. I pari që tentoi të bëhej futbollist ishte Igli,...
Më shumë

I frymëzuar nga Hysaj dhe gati t’ia ndjekë gjurmët, njihuni me Albi Kolecin, mbrojtësin e U‑17‑s

Lezha ndër vite ka rritur futbollistë. Vite më parë spikaste me Shqipërinë e madhe Bledar Kola dhe me siguri në...
Më shumë

Me zemrën e Xhakës e vizionin e Modric: Dejvid Janaqi, talenti që nisi gjithçka nga rrugët e Greqisë

Gjithçka nisi në lagje, sikur u ka ndodhur shumë talenteve, dhe tani Dejvid Janaqi mendon si profesionist....
Më shumë

Kur kryefjala në familje është futbolli: Daniel Hysaj, “xholi” i prapavijës që po rritet te Napoli

“Mbiemri Hysaj është i njohur në Napoli”. Kështu shprehet Danieli, “xholi” i skuadrës italiane që është...
Më shumë

Kur dashuria për futbollin i mund fjalët! Historia e Esi Lufos, luftëtares kuqezi që frymëzohet nga Ibra

Quhet Esi Lufo dhe i bëhet zemra mal kur e krahasojnë me Zlatan Ibrahimovic. Për një femër të luajë futboll në...
Më shumë

Bilario Azizi, “Demi” i Torinos që do të ndjekë gjurmët e Canës dhe motivohet nga Gattusso

Shqiptarët në Itali janë të shumtë dhe një nga ata është edhe i talentuari Bilario Azizi. Ende nuk i ka mbushur...
Më shumë

“Bëmë baba të të ngjaj”, Mateo Çipi, i riu vlonjat që po rritet në “Universitetin e Mbrojtjes”

Disa njerëz e kanë të shkruar të ardhmen e tyre. Një prej tyre është edhe Mateo Çipi, djali i Geri Çipit,...
Më shumë

I rritur në qytetin që prodhon futbollistë, shkodrani Rejan Alivoda na rrëfen sekretet

Shkodra, qyteti, dhe akademia FK Shkodra, kanë prodhuar shumë elementë të rinj në futboll, që i ka gëzuar...
Më shumë

Mes dramës familjare, Champions League dhe Shqipërisë: Rrëfehet “luftëtarja” Sara Maliqi

Çdo ditë është një betejë, por ato kur ka edhe futboll në mes janë edhe më të bukura. Gëzojnë ata që...
Më shumë